11. Sınıflar Yks Çalışmalarına Nereden Başlamalı?

İyi bir üniversiteyi yalnızca bir sene çalışarak kazanabilmek çok kolay değil. Bu yüzden öğrencilerin önemli bir kısmı çalışmalarına 11. sınıf içerisinde başlamayı tercih ediyor. Ancak nereden başlayacaklarını ve nasıl çalışmaları gerektiğini bilmemeleri, bu grup içerisinde yer alan öğrencilerin en önemli sorunlarından biri. TYT hazırlıklarına başlamak ve sistematik olarak çalışmak isteyen öğrenciler, aynı zamanda 11. sınıfın ağır müfredatı ile de mücadele etmek zorunda kalıyor ve bu nedenle her ikisini de istedikleri seviyeye getiremiyorlar.

Pekiyi o zaman 11. Sınıf öğrencileri nasıl çalışmalı ve nereden başlamalı!

Önce TYT mi, yoksa 11. sınıf dersleri mi?

Aslında bu sorulara genel bir cevap vermeden önce her öğrencinin seviyesinin farklı olduğunu ve tabii ki her öğrenciye ayrı bir program yapmak gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü öğrenciler farklı türlerde okullarda okumakta ve farklı bilgi birikimine sahip olmaktadır. O halde her öğrenci için tek bir reçete oluşturabilmenin mümkün olmadığını bilmelisiniz.

Ancak yine de bir takım genel kurallardan bahsedebilmek ve öğrencilere yol gösterici olabilmek mümkün. İşte sizin için hazırladığımız önerilerden bazıları…

  • 11. Sınıf konuları genel olarak YKS’nin ikinci aşaması olan AYT kısmının ilk bölümünü oluşturur. 11. sınıf konularına yeterince hakim olamazsanız hem bu konulardan çıkacak sorulara cevap veremez hem de yetersiz bilgi birikimi ile 12. sınıfa geçeceğinizden gelecek yılın konularını da anlamakta zorluk çekersiniz. Bu yüzden önceliğiniz 11. Sınıf konuları olmalıdır. Onun için hiçbir zaman 11. sınıf çalışmalarınızdan taviz vererek TYT hazırlıklarına başlamayın.

  • Öncelikle 11. sınıf hâkimiyeti kural olmakla birlikte, eğer temel bilgilerinizdeki yetersizliklerden dolayı 11. sınıf konularını anlamakta zorluk çekiyorsanız ve çalışmanıza rağmen yeterince başarılı olamıyorsanız o zaman konu bazlı olarak geçmiş yıllara dönebilir ve daha temel konuları çalışabilirsiniz. Böylelikle hem TYT konularının bir kısmını çalışmış hem de 11. sınıf hazırlıklarına katkıda bulunmuş olursunuz.

  • Eğer 11. sınıf derslerine çalışacak vakti bulabiliyor ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız TYT çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ancak TYT çalışmalarınız kesinlikle 11. sınıf çalışmalarınıza engel olmamalıdır.

  • Deneme sınavları 11. sınıflar için önemlidir. Ancak konu eksikliğinin fazlalığından dolayı denemelerde düzenli bir yükseliş görülmeyebilir. Bu yüzden denemelerde istediğiniz yükselişi göremezseniz umutsuzluğa kapılmayın.

  • 11. sınıfın en önemli getirisi düzenli çalışma alışkanlığını kazanmak olmalıdır. Bundan dolayı bir gün çok yoğun ders çalışıp birkaç gün ara vermek yerine sürekli benzer sürelerde ve artan miktarlarda çalışmaya gayret gösterin. Böylece gelecek sene ihtiyacınız olacak iradeye sahip olma şansını yakalarsınız.

  • 11. Sınıfın sonuna geldiğinizde tüm 11. sınıf konularına hâkim olun ve eksik konu bırakmayın. Gelecek yıl çok daha zor konularla karşılaşacağınızdan 11. sınıfı telafi etmek kolay olmayacaktır. Onun için 12. sınıfa geldiğinizde 11. sınıf müfredatını bitirmiş olun.

  • Mutlaka TYT hazırlık sürecine de dahil olmak istiyorsanız Türkçe’de paragraf ve Matematikte problem çözümü konularına odaklanın. Her iki konudan bitireceğiniz bir ya da iki soru bankası, 12. sınıfta işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca her gün az da olsa kitap okumayı unutmayın. Kitap okumak paragraf sorularını çözme başarınızı artıracaktır.

  • Çok fazla dersi ve konuyu aynı gün çalışmaya kalkmayın. 11. sınıfta önemli olan konuları bitirmek değil çalıştığınız konularda en yüksek verimi elde etmektir. Hızlı konu bitirme yanılgısına düşmeyin.

Unutmayın;

12. Sınıfa geldiğinizde dört senelik müfredatı tek bir sene içerisinde çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden 11. sınıf içerisinde bitirebildiğiniz her konu, sınav senesinin yükünü azaltacak ve sınavı kazanma ihtimalinizi artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.