Mezuna Kalmak Mı Düşük Puanlı Bölüm Tercihi Yapmak Mı?

12. sınıf öğrencilerinin en önemli ikilemlerinden bir tanesi, mevcut puanları ile tercih yaparak üniversiteyi kazanma ya da bir sene daha sınava hazırlanma kararsızlığıdır. Özellikle belirli bir puanın üzerine çıkarak dört yıllık üniversite tercihi yapma şansını yakalayan ancak kendileri için ideal olarak belirledikleri üniversite ve bölümü kazanamayan öğrenciler, bu kararsızlığı yaşamaktadır. Çünkü bir tarafta bir an önce üniversite öğrencisi olabilme imkânı varken diğer tarafta ideallerden uzaklaşma riski bulunmaktadır. Ayrıca hayatlarının geri kalan kısmını etkileyecek ve belki de ömür boyu yapacakları mesleği ve elde edecekleri gelir/statü vs. belirleyecek olan bu tercih hiç kolay değildir.

Aslında bu konuda söylenmesi gereken ilk husus, her öğrenci için ikilemin çözümünün değiştiğidir. Böylesine zor ve uzun vadeli etkilere sahip olan bir soruya tek bir cevap verebilmek ve tüm öğrencileri tek bir seçeneğe yönlendirebilmek mümkün değildir. Biz de bu yazıda sizlere problemin cevabını değil ama cevaba giden doğru soruları vereceğiz? Aşağıda yer alan sorular ile bu sorular ışığında kendi özelinizde aklınıza gelen sorulara vereceğiniz cevaplar, sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır.

İşte sorulardan bazıları…

– Bir yıl daha sınava hazırlanabilecek imkâna sahip miyim? Yoksa hazırlık sürecinin bir kısmında sınava girmekten vazgeçmek ve farklı işlerle uğraşmak zorunda kalır mıyım?

– Bir yıl daha sınava hazırlanmam konusunda ihtiyaç duyduğum aile desteğine sahip miyim?

– Bir yıl daha ders çalışabilecek sabrım var mı?

– Bir yıl daha ders çalışırsam gerçekten çok daha yüksek bir puan alabileceğime inanıyor muyum?

– Bu sene puanımın yettiği bölümlere gitmeyi gerçekten istemiyor muyum? Yoksa mevcut puanımla kazandığım takdirde mutlu ve başarılı olacağım bölümler var mı?

– Bu sene istediğim puanı alamama sebeplerim gelecek sene ortadan kalkacak mı?

– Bir yıl sonra almayı hedeflediğim puan ile şu anki puanım arasında bir yılda telafi edilemeyecek kadar büyük farklılıklar var mı?

– Bir yıl sonra yerleşmeyi beklediğim bölüm ve üniversite, bir yıl daha çalışmayı hak edecek kadar değerli mi?

– Mezuna kalmayı başarısızlık olarak değerlendiriyor muyum ve bu durum benim ders çalışma performansımı düşürür mü?

Yukarıda yer alan ve daha da üretilebilecek pek sorunun cevabı her bir öğrenci için değişiklik gösterir. Bu yüzden mezuna kalma kararı bir öğrenci için çok isabetli bir karar olurken bir başka öğrenci için yanlış bir tercih olabilir.

Sen de mezuna kalma düşüncesine sahipsen kendi durumunu değerlendirip en doğru kararı verebilirsin. Ayrıca uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsan Kurumumuza gelerek ÜCRETSİZ TERCİH DANIŞMANLIĞI hizmetimizden faydalanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.