Sayısalcı Mı Olmalıyım, Yoksa Eşit Ağırlıkçı Mı?

10. sınıfın ikinci dönemi, öğrenciler için oldukça kritik bir tercihe sahne olur. Gelecek yaşamlarını etkileyecek zorunlu bir tercih onları beklemektedir. Sayısal, eşit ağırlık, sözel ya da dil sınıfı tercihleri öğrencilerin üniversitede okuyacakları bölümleri, elde edecekleri meslekleri ve konumları etkiler. Bundan dolayı 10. sınıfta öğrencilerin aslında geleceklerine dair çok önemli bir adım atmak zorunda oldukları söylenebilir. Ne var ki böylesine bir tercih için çoğu öğrenci yeterli donanıma ve bilgi birikimine sahip değildir. Çoğunlukla o bölüm içerisinde yer alan ve öğrenciler tarafından sevilen bir iki ders, bölüm tercihini belirlemektedir. Bazen de arkadaş gruplarından kopmamaya yönelik tercihler yapılmaktadır.

Lisede nasıl bölüm tercihi yapılır?” Sorusuna geçmeden önce isterseniz önce nasıl tercih yapılmaz sorusuna cevap arayalım.

Aşağıdaki durumlara göre tercih yapılmaz…

 • Arkadaş çevresi belirli bir bölümü tercih etti diye o bölüm tercih edilmez.

 • Dersler daha kolay diye bölüm tercih edilmez.

 • Bazı dersler zor ve yapılamaz düşüncesiyle arzu edilen bölümden vazgeçilmez.

 • Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz hoca o bölümde diye o bölüm tercih edilmez.

 • Aile yönlendirmesiyle ve hiç araştırmadan bölüm tercih edilmez.

 • Sizi hiç tanımayan kişilerin ezbere önerilerine güvenerek bölüm tercih edilmez.

 • Az sayıda kişi o meslekte çok para kazanıyor diye o mesleğin içerisinde yer aldığı bölüm tercih edilmez.

Bölüm Tercihi Nasıl Yapılır?

Bölüm tercihi yapmak demek aslında meslek tercihi yapmak demektir. Bu yüzden öğrencilerin öncelikle kendi istekleri, arzuları, yetenekleri ve kişilik yapıları ile örtüşen meslek arayışına girmeleri ve kendilerine uygun meslekleri belirlemeleri gereklidir. Özellikle belirli mesleki alanlarda idealist olan ve farklı meslek tercihi yapmayı düşünmeyen öğrenciler için bölüm tercihi yapmak çok daha kolay olacaktır. Doktorluk, diş hekimliği, avukatlık, gazetecilik, mütercim tercümanlık ve benzeri meslekleri tek tercih olarak düşünen öğrenciler zaten bölümlerini de tercih etmiş olurlar.

Ancak çoğunlukla öğrenciler karar aşamasında bu seviyede net olamazlar. Mimarlıkla avukatlık, veterinerlikle gazetecilik gibi farklı bölümlerde yer alan meslekler arasında gidip gelen öğrenciler, özellikle 10. sınıf grupları içerisinde çokça görülür. Öğrencilerin farklı alanlarda bulunan mesleklere kendilerini yakın hissetmeleri nedeniyle bölüm tercihleri oldukça güç olmaktadır. Genel geçer kurallar koymak kolay olmamakla birlikte aşağıda yer alan hususlara dikkat edildiğinde başarılı bir tercih yapabilmek mümkün olacaktır.

 • Gelecekte sahip olmayı hayal ettiğiniz meslekleri araştırın. Mümkünse o mesleği şu anda yapan kişilerle konuşun ve mesleğin olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenin. Aynı zamanda o mesleği yapabilmek için gerekli olan tüm şartları öğrenerek size uygun olmayan meslekleri eleyin.

 • Eğer bir mesleği yapmayı gerçekten istiyor ve o yolda her türlü fedakarlığı yapabileceğinizi düşünüyorsanız tercih edeceğiniz bölüm içerisindeki derslerin zorluğu gözünüzü korkutmamalıdır.

 • Okumakta olduğunuz lisede o meslek için ihtiyaç duyduğunuz bölüm açılmadı ise (örneğin mütercim tercüman olmak istiyorsunuz fakat dil bölümü yok) dersleri görmeden sınavı kazanamayacağınızdan hareketle ya okulunuzu değiştirin ya da o derslerin tamamını detaylı olarak görebileceğiniz bir eğitim kurumu ile çalışın. Eğer böyle bir imkânınız yoksa o bölümde diretmeyin. Her konuyu tek başınıza halledemezsiniz.

 • Yalnızca hobi amaçlı olarak ilgi duyduğunuz işlerin tamamını ömür boyu meslek olarak yapmayı tercih etmeyeceğiniz gerçeğini unutmayın ve gerçekten yapmak istediğiniz bölümlerle hobilerinizi ayırın.

 • Birden fazla meslek arasında kararsız kaldıysanız ve her biri farklı bölümlerde yer alıyorsa en fazla istediğiniz üç tanesini seçin. Bu mesleklerin çoğunluğu hangi bölümde ise o bölümü tercih edin.

Şimdi gelelim bu konuda çokça yapılan bir hataya…

10. sınıfta yapılan bölüm tercihleri, bazı öğrencilerde bir sene içerisinde geçerliliğini kaybeder. 11. sınıf sonunda öğrencilerin bir kısmı başka bir bölüme geçmeye karar verir. Böyle bir durumda bir sene boyunca çalıştığı alan derslerinden YKS’de sorumlu olmayacağından bir senelik çalışması boşa gider. Ayrıca 1. sınıfta çalışması gerekli olan alan derslerini ise okulunda görebilme imkanını kaybetmiş olur.

11. Sınıfta sayısal sınıfı tercih etmiş olan bir öğrenci 12. sınıfın başında eşit ağırlık sınıfına geçmeye kalktığında hem bir sene boyunca görmüş olduğu AYT Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden faydalanamaz hem de bir sene boyunca görmesi ve çalışması gereken Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Edebiyat gibi derslerden mahrum kalır ya da en iyi ihtimalle çok düşük bir ders saati ile alan dışı dersleri görme imkanı olur.”

11. Sınıflar; unutmayın ki en büyük iki sermayeniz zamanınız ve sabrınız!

İkisini de boşa harcamayın…

Bu yazıda yer alan riskleri dikkate alır ve yöntemleri uygulayabilirseniz doğru bölümü tercih etme noktasında önemli bir adım atmış olursunuz. Ayrıca uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız Kurumumuza gelerek ÜCRETSİZ BÖLÜM TERCİHİ DANIŞMANLIĞI hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.