YKS Hazırlık Sürecinde Ne Sıklıkla Deneme Olmalıyız?

Özellikle sınav grubu öğrencilerinin en fazla sorduğu sorulardan bir tanesi, deneme sınavının ne sıklıkla olması gerektiğidir. En yüksek başarının en yüksek deneme sayısı ile ortaya çıkacağı yanılgısı, öğrencileri bu soruyu sormaya itmektedir. Denemeler, sınav hazırlık sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Denemeler sayesinde öğrenciler her bir konuya ilişkin performanslarını ölçebilir ve eksik oldukları konuları tespit ederek o konuları telafi etme imkânına sahip olurlar. Ayrıca deneme sonuçları içerisinde yer alan sıralamalar ve yüzdelik dilimler de öğrencilere sınav grubu öğrenciler arasındaki yerini gösterme açısından son derece değerlidir.

Ancak sayılan tüm bu hususlar dahi “Ne kadar çok denemeye girersem o kadar çok fayda el ederim.” düşüncesinin doğruluğunu ispat etmek için yeterli değildir. Çünkü denemelerden en yüksek faydayı elde etmek için en doğru zamanda ve en doğru sayıda denemeye girmek önemlidir. Pekiyi en doğru zaman ve en doğru sayı ne olmalıdır. Aşağıda maddeler halinde vereceğimiz bilgilerin sizlere bu konuda yol gösterici olacağını düşünüyoruz.

• Sınavlara hazırlanmaya başlamadan önce başlangıç noktanızı belirlemeniz adına bir deneme çözmeniz ve ilerlemeyi görebilmeniz adına sonuçları saklamanız önemlidir. Özellikle TYT konuları 9. ve 10. sınıf konuları içerdiğinden 12. sınıf başında bir TYT denemesi ile başlamak önemlidir. Bu deneme sayesinde başlangıç noktanızı tespit etmiş ve sonraki süreçte gelişiminizi gözlemleme fırsatını bulmuş olursunuz.
• Sınava hazırlık sürecinin başında çok sık deneme olmanız tavsiye edilmez. Çünkü ilk etapta bitirdiğiniz konuların toplam konular içerisindeki oranı oldukça düşük olacaktır. Bu yüzden deneme sonuçlarınız ilk zamanlar birbirine çok yakın olabilir ve bu durum sizde gelişimin olmadığı kaygısının ortaya çıkmasına neden olabilir. Onun için ilk iki ay için ayda 2-3 deneme yeterli olacaktır. Sonrasında bitirdiğiniz konuların toplam konular içerisindeki ağırlığı arttıkça deneme sayınızı artırabilirsiniz.
• Sınava hazırlık sürecinde ortalara doğru belirli bir oranda konuyu bitirmiş olacağınız düşüncesinden hareketle haftada en az bir deneme çözmeniz tavsiye edilir. Böylelikle görmüş olduğunuz konulardaki başarı seviyenizi görebilir, eksik olan konularınızı tekrar çalışabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.
• Sınav sürecinde son aşamaya geldikçe denemelerin toplam çalışma süreniz içerisindeki ağırlığı artmış olmalıdır. Sınava 2-3 ay kala artık haftada iki deneme çözmeniz ve eksik olan konularınızı vakit kaybetmeden telafi etmeniz önerilir.
• Son ay deneme ayıdır, denebilir. Sınava bir ay kala bütün konuları bitirmiş olmanız ve eksiklerinizi test ve denemeler üzerinden tespit edip tamamlamanız gerekir. Bu sebeple haftada 5-6 gün çalışmaya deneme ile başlamak sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Elbette ki bu önerilerin genel öneriler olduğu ve gerçek doğrunun her öğrenci özelinde değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Konu eksiği az olan öğrenciler çok daha kısa sürede daha yoğun bir deneme temposuna girebileceği gibi konu eksiği fazla olan öğrenciler ise denemeden ziyade temel konu eksikliklerine odaklanabilirler. Böylelikle kısa sürede çok daha iyi bir ilerleme kaydetme şansına sahip olurlar.
Son olarak deneme sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili de birkaç hususa değinebiliriz. Yıl içerisinde öğrencilerin girmiş oldukları denemelerde sürekli olarak puan artışının olması, beklenen bir durum değildir. Denemelerin zorluk seviyeleri, konulara olan bakış açıları ve öğrencinin o andaki psikolojik durumu, deneme sonuçlarını belirlemektedir. Bu nedenle orta ve uzun vadeli eğilimin sürekli yükseliş şeklinde görülmesi gerekmekle birlikte bazı denemelerde netlerin ve puanların düşmesi beklenen bir durumdur. Özellikle konuların tam olarak tamamlanmadığı ve eksik konu sayısının çok olduğu dönemlerde bu dalgalanma çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden bir denemenin sonucu bir önceki denemeye göre düşük geldiğinde bu durumun size özgü olmadığını ve aslında her sınav öğrencisinin başına geldiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.